GIVENCHY

Összes A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Franciaország
A cég fő profilja / tevékenysége: divat
weboldal: http://www.givenchy.com
Parfümök: LVMH

Olyanok vagyunk, mint a plasztikai sebészek. Eltüntetjük a hibákat, finomítjuk a körvonalakat.
Az a feladatunk, hogy valóra váltsuk az álmokat és megteremtsük a szépséget…” Hubert de Givenchy

Hubert de Givenchy 1927-ben, művészetkedvelő család fiaként született. 17 évesen iratkozott be a párizsi képzőművészeti főiskolára. Az út adott volt, zökkenőmentes és nyílegyenes, mivel kiváló kézügyességgel és remek ízléssel rendelkezett, azonban csak a főiskolai évek alatt ébredt rá, hogy divattervező szeretne lenni. Nem csak tehetséges, szerencsés is volt: Pignet és Schiaparelli mellett dolgozhatott. 1952-ben robbant be a divat világába, ekkor nyitotta meg párizsi divatházát. A siker sem volt kérdéses, miután stílusát a rendkívüli elegancia, a kifinomultság és a letisztult vonalak jellemezték. Givenchy volt az első divattervező, aki a húszas évek után újból és még jobban megkurtította a hölgyek szoknyáit, és divatba hozta a térd feletti szoknyahossz bájosan nőies változatát. Megrendelői közt az elit világ nagyságai tűntek fel, többek közt Jackie Kennedy, a monacoi hercegné, valamint a politikai és művészeti élet kiemelkedő alakjai.

1953-ban találkozott először Audrey Hepburn színésznővel, akivel ezt követően kölcsönös volt a rajongás és - egészen Hepburn haláláig - a szoros barátság. A filmcsillag igazi múzsája volt Givenchynek, aki megszállottan készítette egyik ruhakölteményét a másik után, Audrey Hepburn pedig nem volt hajlandó mást viselni, mint Givenchy tervezéseit mind a filmvásznon, mind a magánéletben egyaránt. Ezekből számosat láthattunk többek közt a „Sabrina’, a „Hogyan kell egymilliót lopni ?”, és a legendás „Álom luxuskivitelben” (Breakfast at Tiffany’s) című filmekben. Az Álom luxuskivitelben film eredeti, talán minden idők leghíresebb kis fekete ruháját 2006-ban elárverezték Londonban 467 000 angol fontért. Ennyit  addig soha nem fizettek filmben viselt ruháért.

A híres tervező 1988-ban eladta az általa alapított céget a LVMH luxusmárkákat tömörítő csoportnak. Ezután még megtartotta cége művészeti irányítását, majd 1995-ben véglegesen visszavonult. Nyugdíjba vonulása után az angol John Galliano vette át a helyét, őt Alexander McQueen követte, majd Julien MacDonald vezette a divatházat. Givenchy nem ismerte őket személyesen, és mindig szűkszavúan nyilatkozott róluk, arra utalva, hogy szomorúsággal tölti el a tény, hogy a nagynevű,  francia divatházak vezetői közt egyre több a külföldi. 2017 májusától a szintén brit származású Clare Waight Keller ül a Givenchy divatház kreatív igazgatói székében, ő dönthet a hétköznapi divatot képviselő női és férfi kollekciókról, kiegészítőkről, de még a haute couture kreációkat érintő kérdésekben is. 65 év után először vezeti nő az 1952-ben alapított, nagy múltú divatházat.

Givenchy 1957-ben adott ki először parfümöt a „Le de Givenchy”-t. Még ugyanebben az évben készült egy másik ikonikus illat is, a „L’Interdit”, de csak 3 év múlva került forgalomba. Ez utóbbi ihletője és reklámarca egy igazi nő volt, nem más, mint  Audrey Hepburn. Eredetileg a parfüm neve „Audrey” lett volna, és amikor Givenchy elárulta, hogy szándékában áll a nagyközönség számára is hozzáférhetővé tenni az illatot, a művésznő igyekezett megvétózni és közölte: Megtiltom ! Erre utal a parfüm neve: L’Interdit = A Tilalom

Az azóta eltelt 6 évtizedben több mint 200 Givenchy parfüm jelent meg, megalkotásukban a leghíresebb és legtehetségesebb „orrok” vettek részt, úgy mint Alberto Morillas, Anne Flipo, Bertrand Duchaufour, Carlos Benaim, Christine Nagel, Christophe Raynaud, Daniel Hoffmann, Daniel Moliere, Delphine Lebeau Krowiak, Dominique Preyssas, Dominique Ropion, Emilie (Bevierre) Coppermann, Evelyne Boulanger, Francis Fabron, Francois Demachy, Francoise Donche, Hubert Givenchy, Ilias Ermenidis, Jacques Cavallier, Jean Pierre Bethouart, Jean Claude Delville, Lucas Sieuzac, Mark Buxton, Michel Girard, Nathalie Lorson, Norbert Bijaoui, Olivier Cresp, Pascal Gaurin, Paul Leger, Pierre Wargnye, Sophie Labbe, Riccardo Tisci, Nicolas Bonneville, Joelle Lerioux Patris és Arnaud Roche.

Hubert de Givenchy utolsó éveiben Párizs melletti kastélyában élt párjával, ideje nagy részét másik nagy szenvedélyének, a kertészkedésnek szentelte. A Givenchy Divatház a párizsi elegancia szimbólumának nevezte Mr. Givenchy-t.

Korunk egyik legzseniálisabb tervezője 2018. március 10-én, 91 éves korában hunyt el.

“Teljesen hiszek benne, hogy a tehetségemet istentől kaptam.
Sokat kérek istentől, de mindig meg is köszönöm neki !” Hubert de Givenchy